Вбережи себе!
Додаток 1
до наказу
від 31.08.2023 №4-аг
Порядок дій
учасників освітнього процесу Студянського ліцею
під час сигналу «Повітряна тривога»
1. Алгоритм дій під час сигналу «Повітряна тривога» та перебування учнів в ліцеї (проведення уроку в очному режимі, занять гуртків, роботи групи подовженого дня, проведення позакласних заходів, а також під час перерви):
1. Після отримання на мобільний застосунок сигналу «Повітряна тривога» в навчальному закладі черговий техпрацівник вмикає систему оповіщення закладу (довгий двохвилинний дзвінок, у випадку відсутності електроенергії – довгий безперервний дзвінок в ручному режимі), контролює процес евакуації класів та вчителів із закладу, збирає дані від вчителів про учнів, присутніх в ліцеї, але відсутніх в класі на момент евакуації та організовує їх пошук і подальшу евакуацію до найближчого укриття.
2. Вчитель, який проводить урок, сповіщає учнів про загрозу і евакуацію, зазначає, що необхідно швидко зібрати свої особисті речі, одягти верхній одяг і вишикуватись в колону по двоє, а також нагадує про основні правила евакуації: дотримуватись вказівок вчителя, не говорити, не бігти, не штовхатись, не повертатись. Крім того, кожен учень початкових класів повинен заздалегідь мати при собі записку (в кишені) або нашивку (на одязі) з інформацією (ПІБ, вік, домашня адреса, ПІБ батьків, контактні телефони).
3. Поки учні збираються і шикуються, вчитель вимикає включені ТЗН, сповіщає батьків через Viber - групу класу про переміщення дітей до укриття, бере особисті речі, список учнів класу, перераховує наявну кількість учнів в класі, визначає відсутніх на момент евакуації з числа присутніх в ліцеї, після чого, очоливши колону, організовує евакуацію учнів з навчального кабінету до місця укриття згідно з Маршрутом евакуації (Додаток 1) і маршрутних вказівників. При цьому навчальні кабінети на ключ не замикаються для подальшої перевірки.
У разі включення сигналу «Повітряна тривога» під час перерви евакуацію учнів 1-4 класів до укриття здійснює класний керівник, 5-11 класів – вчитель наступного за розкладом уроку. Евакуацію дітей з їдальні та зі спортивних майданчиків організовують чергові вчителі та технічні працівники.
Для організації евакуації та супроводу початкових класів залучаються асистенти вчителів (в інклюзивних класах), класоводи (в разі проведення уроків вчителями-предметниками), а також закріплені за класами технічні працівники. Для швидкого надання медичної допомоги залучається медичний працівник, який обов’язково знаходиться в укритті.
4. Черговий педагогічний та технічні працівники після оголошення сигналу оповіщення і евакуації учнів з навчальних кабінетів, перевіряють всі приміщення закладу на відсутність у них учасників освітнього процесу та працівників, знеструмлення електричних приладів та ТЗН, по завершенню перевірки прямують до укриття закладу.
5. Учні, які знаходяться на подвір'ї закладу, під час сигналу оповіщення повинні самостійно рухатися до укриття на території закладу і долучитись до учнів свого класу.
6. Після прибуття до захисної споруди вчителі та відповідальна особа по укриттю допомагають учасникам освітнього процесу швидко та спокійно зайняти місця. Вчителі перевіряють кількість учнів, евакуйованих до укриття, і надсилають у загальну Viber-групу батьків повідомлення: «Повітряна тривога! Всі діти в укритті!» та звіт черговому педагогу, який передає інформацію директору для прийняття оперативних рішень.
7.Під час перебування в захисній споруді вчителі та вiдповiдальна особа здійснюють необхідну підтримку, заходи для комфортного та спокійного перебування в укритті, особливо у випадку присутності дітей з ООП.
8. Якщо сигнал тривоги не спрацював під час повітряної атаки, або спрацював із запізненням і немає можливості організувати евакуацію учнів із навчального кабінету, слід скористатись правилом «двох стін» і розмістити учнів в безпечному місці (в коридорі або іншому приміщенні, що має щонайменш дві стіни для захисту ззовні.
9. У разі, якщо тривога триває довгий час (понад годину і більше), з учнями по можливості організовуються розвивальні та/або навчальні заняття, усні бесіди, обговорення, перегляд відео або виконання онлайн-вправ за допомогою мобільних телефонів тощо. При цьому слід пам’ятати і нагадати дітям, що в укритті необхідно дотримуватися дисципліни та якнайменше рухатися, забороняється голосно говорити, шуміти, пересуватись приміщеннями без особливої потреби, мати з собою легкозаймисті речовини або речовини, що мають сильний запах, небезпечні засоби, зокрема для освітлення, які можуть спричинити пожежу.
10. Для повноцінного відпочинку дозволяється брати з собою легкі підстилки й невеликі подушки з поролону, губчастої гуми або іншого синтетичного матеріалу.
11.Після відвідання санвузлів або приміщень для виносної тари для нечистот руки та взуття дезінфікуються відповідними засобами для дезінфекції.
12.Незалежно скільки триває тривога, забороняється самостійно відпускати учнів з укриття до закінчення сигналу тривоги. Забрати дітей з укриття до закінчення сигналу тривоги можуть лише батьки персонально і під власну відповідальність.
13. Вихід із укриття здійснюється тільки, якщо надійшла інформація про відсутність небезпеки (після уточнення ситуації біля навчального закладу), а також у випадках вимушеної евакуації.
Вимушена евакуація з укриття проводиться, якщо:
- відбулося пошкодження споруди укриття, що виключає подальше перебування в ній осіб, які укриваються;
- відбулося затоплення споруди укриття;
- сталася пожежа у споруді укриття та утворилися в ній небезпечні концентрації шкідливих газів;
- було досягнено граничних параметрів внутрішнього повітряного середовища;
- виявлено предмети, що становлять загрозу для життя учасників освітнього процесу.
14. Після завершення небезпеки та оголошення про відбій тривоги, вчителі та відповідальні особи слідкують за тим, щоб вихід усіх учасників освітнього процесу з укриттів здійснювався колонами або групами.
15.В залежності від тривалості тривоги і часу її закінчення директор або черговий адміністратор приймають рішення і доводять до відома через загальну Viber-групу ліцею щодо можливості повернення учнів і вчителів до навчальних кабінетів і продовження навчання із внесенням відповідних змін в розклад уроків або організації пропущених уроків в дистанційному режимі для самостійного опанування і повернення учнів додому. Про прийняття відповідного рішення вчителі сповіщають батьків через Viber-групи класів після відбою тривоги.
2. Алгоритм дій під час сигналу «Повітряна тривога» та проведення онлайн-уроку в синхронному режимі
1. Після отримання на мобільний застосунок сигналу «Повітряна тривога» або включення сирени системи оповіщення вчитель сповіщає учнів про загрозу, просить вийти з режиму відео-конференції, вимкнути комп’ютер і перейти у безпечне місце, визначене в родинах учнів.
2. Після того, як всі учні відключились від відео-конференції, вчитель також повинен від’єднатись, вимкнути свій комп’ютер і перейти в безпечне місце (якщо працює вдома) або в найближче укриття на території школи.
3. Навчальний матеріал уроку учні опановують після закінчення сигналу тривоги за вказівками вчителя в асинхронному режимі за допомогою навчальних матеріалів у предметних Viber-групах.
3. Алгоритм дій під час сигналу «Повітряна тривога» та під час виходу з дому або перебування в дорозі до ліцею
1. Якщо сигнал «Повітряна тривога» застав учня або працівника ліцею під час приготування до виходу з дому в навчальний заклад для очного навчання, вони одразу повинні перейти у визначене безпечне місце, дотримуючись відповідних безпекових заходів. Після чого учні (або їх батьки) сповіщають класного керівника про місце перебування дитини. Педагогічні працівники про своє місце перебування сповіщають чергового адміністратора, технічні працівники – завідувача господарством.
2. Якщо сигнал «Повітряна тривога» застав учня або працівника в дорозі пішки до ліцею, то можливі варіанти реагування:
- повернутися додому і перейти у визначене укриття, якщо дорога назад займає не більше 10 хвилин;
- дійти до найближчого (в межах 10 хв.) укриття на своєму маршруті (для цього батькам необхідно заздалегідь провести роз’яснювальну роботу з дітьми щодо найближчого укриття на шляху до закладу);
- якщо дістатись до найближчого укриття швидко неможливо, слід скористатися наявними природними або штучними укриттями, зокрема, рельєфом місцевості (балки, яри тощо), заглибленими приміщеннями та спорудами, за відсутності вищезазначених – у будівлях і спорудах різного призначення правилом “двох стін”.
3. Якщо сигнал «Повітряна тривога» застав учня або працівника в громадському транспорті, слід залишити транспорт і пройти до найближчого укриття.
4. Якщо сигнал «Повітряна тривога» застав під час перевезення шкільним автобусом, водій підвозить учнів до найближчого по маршруту укриття або зупинити автобус і використовувати укриття на місцевості, супроводжуючий учнів під час підвозу, організовує евакуацію.
5.При отриманні сигналу «відбій повітряної тривоги» — організувати виведення дітей з укриття, посадити їх в автобус, звірити їх наявність за списком.
6. У всіх випадках подальший режим навчання і роботи визначає директор після закінчення сигналу тривоги в залежності від її тривалості та безпекової ситуації, про що сповіщається через визначені канали зв’язку.
4. Алгоритм дій вчителя, якщо під час перебування учасників освітнього процесу в укриття у разі влучила ракета
- надати першу домедичну допомогу потерпілим (за наявності);
- повідомити про випадок ДСНС та директора школи (за можливості);
- дочекатись відбою тривоги і організовано покинути укриття (якщо входи вільні і немає загрози пожежі або завалу);
- якщо входи завалено, повідомити про своє місце перебування, заспокоїти учнів і дочекатись допомоги.
5. Алгоритм дій у разі виявленні підозрілих або вибухонебезпечних предметів
- негайно припинити всі роботи в місці виявлення предмета, якщо такі проводяться (заглушити двигуни, зупинити техніку тощо);
- по можливості попередити про знахідку інших осіб, які знаходяться поруч, а також директора або заступника директора з господарської частини ;
- швидко організувати відведення на максимальну безпечну відстань (не менше 100 метрів) усіх, хто знаходиться поблизу, при цьому рухатись назад необхідно по своїх слідах;
- у разі залишення підозрілого предмета невідомою особою, по можливості, необхідно запам’ятати її зовнішність, одяг, автотранспорт та його номерні знаки;
- позначити місцезнаходження предмета, по можливості огородити його (для огорожі можна використовувати різні підручні матеріали: дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки яскравої матерії тощо);
- по можливості у разі наявності фотозасобів здійснити фотофіксацію предмета та місце його розташування;
- зберігати спокій та не панікувати;
- негайно повідомити оперативні служби, надавши інформацію про характерні ознаки предмета (місце його розташування, дату і час виявлення та особу, яка його виявила), за телефонами:
102 – У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ ПІДОЗРІЛОГО ОБ’ЄКТА;
101 – У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ БОЄПРИПАСІВ;
- не допускати до небезпечної зони інших людей та, знаходячись якнайдалі від місця виявлення або за будь-яким захисним укриттям, обов’язково дочекатися представників правоохоронних органів або ДСНС України;
- у разі загрози виникнення вибуху негайно лягти на землю у найближче заглиблене місце (канави, ями, ритвини тощо), ногами до епіцентру вибуху, обличчям вниз та прикрити голову якимись речами або руками, при цьому долонями щільно закрити вуха та відкрити рот для урівноваження тиску.
Додаток 1
до наказу від 15.12.2023
№ 126-О
Порядок
дій щодо раннього попередження та евакуації
у разі нападу або ризику нападу на Студянський ліцей
1. Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа) (далі - засновник закладу освіти) з метою створення умов безпечного освітнього середовища для навчання здобувачів освіти та роботи працівників закладу освіти (за згодою засновника закладу освіти):
1) забезпечує впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту закладу освіти;
2) уживає заходів щодо встановлення в закладі освіти автоматизованої системи оповіщення, а в разі необхідності - технічних засобів охорони.
2. Керівник закладу освіти з метою створення умов безпечного освітнього середовища для навчання здобувачів освіти та роботи працівників закладу освіти:
1) організовує, забезпечує та контролює виконання заходів, спрямованих на створення безпечних умов перебування учасників освітнього процесу в закладі освіти;
2) розробляє та затверджує план евакуації, порядок оповіщення учасників освітнього процесу та алгоритми їх дій у разі нападу або ризику нападу на заклад освіти;
3) створює команду реагування закладу освіти, затверджує її склад (не менше ніж три працівники закладу освіти) та розподіляє між ними обов’язки щодо вжиття заходів реагування в разі нападу або ризику нападу на заклад освіти, у тому числі проведення евакуації учасників освітнього процесу;
4) забезпечує надання команді реагування закладу освіти, уповноваженому поліцейському, працівнику ДСНС інформації, яка міститься в паспорті безпеки закладу освіти, за формою, наведеною в додатку до цього Порядку, та її вчасне оновлення;
5) уживає заходів щодо унеможливлення доступу на територію закладу освіти сторонніх осіб, крім учасників освітнього процесу;
6) вносить пропозиції засновнику закладу освіти щодо необхідності забезпечення закладу освіти технічними засобами охорони та фізичною охороною (за потреби);
7) забезпечує проведення комплексного обстеження не рідше ніж один раз на шість місяців стану об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, маршруту руху до них, вказівників, надійності охорони закладу освіти (запірні пристрої на вікнах та дверях, наявність ґрат на вікнах, засобів та систем протипожежного захисту, комплексу тривожної сигналізації з передаванням тривожних сповіщень на пункти централізованого спостереження охорони);
8) забезпечує ознайомлення учасників освітнього процесу з планом евакуації та порядком оповіщення в разі нападу або ризику нападу на заклад освіти;
9) забезпечує належне функціонування об’єктової системи оповіщення (гучномовці, шкільні дзвінки, сирени), системи протипожежного захисту закладу освіти;
10) контролює відповідність стану будівель, приміщень, інженерно-технічних комунікацій, устаткування, обладнання в закладі освіти чинним стандартам, правилам, нормам, не рідше ніж один раз на шість місяців організовує перевірку таких приміщень та території закладу освіти постійно діючими технічними комісіями закладу освіти із складанням акта;
11) організовує проведення щороку заходів (навчання, тренування, тренінги) щодо дій учасників освітнього процесу в разі нападу або ризику нападу на заклад освіти не рідше ніж чотири рази впродовж навчального року.
3. Підставою для прийняття рішення про евакуацію учасників освітнього процесу є:
1) перебування в закладі освіти або на його території чи безпосередньо поблизу них осіб, які скоїли напад, або наявні інші дані, що свідчать про намір скоєння нападу;
2) надходження повідомлень в усній або письмовій формі про напад або ризик нападу на заклад освіти.
Додаток 3
до наказу від 15.12.2023 № 126-О
Сигнали оповіщення
учасників освітнього процесу
у разі нападу або ризику нападу на Студянський ліцей
Для оповіщення про напад або ризик нападу на заклад освіти використовувати такі сигнали:
1) перший сигнал - короткі, тривалістю 2-3 секунди, дзвінки, які повторюються п’ять разів із паузами, призначені для повідомлення учасникам освітнього процесу, що відбувається напад або є ризик нападу на заклад освіти;
2) другий сигнал - довгий, тривалістю 10-15 секунд, дзвінок, призначений для повідомлення учасників освітнього процесу про проведення евакуації.
Додаток 4
до наказу від 15.12.2023 № 126-О
Алгоритм
дій у разі нападу або ризику нападу
на Студянський ліцей
1. Керівник закладу освіти координує та контролює дії членів команди реагування закладу освіти та працівників закладу освіти.
2. Команда реагування закладу освіти та/або працівник закладу освіти:
1) негайно викликають поліцію та (за необхідності) інші екстрені служби, вмикає систему оповіщення за першим сигналом та повідомляє керівнику закладу освіти про напад або ризик нападу на заклад освіти;
2) з’ясовує обставини нападу або виникнення ризику нападу (сутність загрози, кількість постраждалих від нападу, їх фізичний стан та місце перебування);
3) у разі неможливості евакуації, зокрема якщо проведення евакуації може бути небезпечним, уживає заходів щодо залишення учасників освітнього процесу в місці їх перебування в закладі освіти та блокування будь-яким способом дверей та вікон;
4) у разі проведення евакуації вмикає систему оповіщення за другим сигналом;
5) уживає заходів щодо проведення безпечної евакуації учасників освітнього процесу в безпечне місце;
6) організовує безпечне пересування учасників освітнього процесу до укриття або іншого безпечного місця;
7) перевіряє приміщення, будівлю закладу освіти на відсутність у них учасників освітнього процесу;
8) виконує вимоги поліцейських та/або працівників ДСНС, які прибули в заклад освіти для реагування на напад або ризик нападу, та сприяє в межах компетенції їх діяльності та за можливості інформує про перебіг евакуації, місця перебування учасників освітнього процесу;
9) у разі наявності постраждалих від нападу організовує надання їм домедичної допомоги, у тому числі із залученням екстрених служб;
10) за можливості оповіщає батьків, інших законних представників про переміщення здобувачів освіти в укриття;
11) погоджує повернення учасників освітнього процесу до навчання після завершення заходів, вжитих у разі нападу або ризику нападу на заклад освіти, а також перевіряє кількість здобувачів освіти.
Працівник закладу освіти в разі нападу або ризику нападу на заклад освіти:
1) негайно повідомляє членів команди реагування закладу освіти та керівника закладу освіти про відомі обставини нападу або ризику нападу;
2) роз’яснює здобувачам освіти алгоритми дій;
3) вживає заходів щодо проведення евакуації безпечним шляхом, визначеним командою реагування закладу освіти, у разі неможливості евакуації вживає заходів щодо залишення здобувачів освіти в місці їх перебування в закладі освіти;
4) виконує вимоги поліцейських та/або працівників ДСНС, які прибули в заклад освіти для реагування на напад або ризик нападу, сприяє в межах компетенції їх діяльності та за можливості інформує про перебіг евакуації, місця перебування учасників освітнього процесу;
5) за наявності постраждалих осіб надає їм домедичну допомогу;
6) обстежує приміщення закладу освіти з метою виявлення учасників освітнього процесу, яких не евакуювали;
7) бере участь у навчаннях (тренуваннях, тренінгах) щодо виконання дій згідно з алгоритмами в разі нападу або ризику нападу на заклад освіти, а також проведення евакуації.